Olta ve Olta Takımı

Olta ucuna kanca bağlı gövde ve yardımcı ekipmanlardan oluşan, tekneden veya kıyıdan balık avlamak için kullanılan bir düzenektir.  Bu düzenekteki kanca görevini olta iğneleri, beden görevini misina, yardımcı ekipman görevini ise olta kamışı ve makinesi görür. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan olta takımı kavramı ise yardımcı ekipman olan olta kamışını ve olta makinasını ifade etmek amacı ile kullanılır.

Olta seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken pek çok farklı bileşen mevcuttur. Bu bileşenlerin hepsini göz önünde bulundurularak yapılan seçim bize en uygun oltayı belirlememize yardımcı olur.

Olta Ekipmanları

Olta ekipmanlarını kısaca olta iğnesi ve misina olarak adlandırabiliriz. Olta iğneleri ve misinalar kendi aralarında farklı türlere ayrılır. Olta iğnesi çeşitlerini tekli iğne, üçlü iğne ve zoka olarak farklı guruplara ayırabiliriz. Olta misinalarını ise çelik tel, fly misina, monofilament misina, flourocarbon misina ve örgü misina olarak sıralayabiliriz.

Olta Takımı

Olta takımı olta kamışı ve olta makinesinin kombinasyonundan oluşan, olta düzeneğinin yardımcı ekipmanlarıdır. Olta takımını oluşturan olta makinası ve olta kamışları farklı tekniklerde kullanılmak üzere kendi aralarında guruplara ayrılır.

Olta makineleri çeşitlerini spin makine, surf makine, lrf makinesi, jig makinası, çıkrık makina ve fly makine olarak sayabiliriz. Spin makineler at çek avı dediğimiz kıyıdan sahte temler ile yapılan avlarda, surf makineler ise kıyıdan uzağa atış yapılan surf casting tekniği ile kullanılır. Jig ve çıkrık makinalar ise tekneden balık avlamak için kullanılır.

Olta kamışları da faklı balık avı tekniklerinde kullanılmak için farklı özelliklerde tasarlanır. Temel olarak iki faklı kamış türü vardır. Bunlar teleskopik olta kamışları ve parçalı olta kamışlarıdır. Bunun yanı sıra spin kamış, surf kamış, tekne kamışları ve fly kamış olarakta farklı tekniklere özgü kamış çeşitleri vardır. Spin kamışlar ve surf kamışlar kıyıdan, jig ve çıkrık kamışları ise tekneden kullanılır.

Olta Fiyatları

Olta fiyatlarını belirleyen temel unsurlar olta malzemelerinde kullanılan malzemelerin kalitesidir. Olta takımlarında kullanılan malzemelerin kaliteleri arttıkça olta fiyatları da artar. Olta fiyatlarını etkileyen bir diğer husus ise olta malzemelerinin markalarıdır. Olta ile balık avına yeni başlayan amatör olta balıkçılarının fiyat olarak daha uygun olta takımları ile bu işe başlamaları bütçe olarak daha iyi bir seçim olur.

En iyi Olta Takımı

En iyi olta takımı yapacağımız avcılık ve avlamak istediğimiz balığa en uygun olan olta takımıdır. Eğer kıyıdan istavrit avlamak istiyorsak elimizde ne iyi jig takımı olsa da hiç balık avlayamadan eve döneriz. Bu nedenle balık avına başlamadan önce avlanacağımız meraya ve balık avı tekniğine en uygun olta takımlarını tercih etmemiz gerekir.

 

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 ... 6 ... 10
Toplam 228 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 6 ... 10

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.